Hanácké tradice ožívají: krajkářství a hodové oslavy na seznamu oceněných

18. 12. 2024 – 31. 01. 2025

Vlastivědné muzeum v Olomouci


Olomoucký kraj má důvod k hrdosti – získal novou nositelku titulu Mistr tradiční rukodělné výroby i nový zápis do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Olomouckého kraje. Díky tomu přispívá k uchování bohatého kulturního dědictví, které nám pomáhá rozumět našim kořenům a původu. Zásluhu na tom mají Regionální pracoviště pro tradiční lidovou kulturu, která se nacházejí v muzejích po celé ČR. Mají na starost péči o nemateriální kulturní dědictví a taky zápisy na tyto seznamy.

„Mám velkou radost, že je dneska ještě možné ve společnosti najít prvky tradiční lidové kultury, které přetrvaly do dnešních dob v tak autentické podobě. Třeba krajkářství, které bylo dříve poměrně rozšířené, dneska už umí jen hrstka lidí. Umění Mileny Malinové, nové Mistryně tradiční rukodělné výroby Olomouckého kraje, je opravdu obdivuhodné. Stejně tak Hodové oslavy na sv. Jana Křtitele ve Věrovanech si udržují stejný ráz už od meziválečných dob. Střílení z kanónu, které se během hodových oslav objevuje, se traduje až do dob prusko-rakouských válek," říká Andrea Mrkusová, Regionální pracoviště pro tradiční lidovou kulturu Olomouckého kraje, Vlastivědné muzeum v Olomouci.

Mistryně tradiční rukodělné výroby Olomouckého kraje 2024: Milena Malinová

Milena Malinová (*1958) obdržela titul Mistr tradiční rukodělné výroby za své mistrovské dovednosti v paličkované krajce. Tato technika, mimořádně náročná a dnes už vzácná, je spjata s hanáckými kroji. Paní Malinová se specializuje na výrobu tzv. port, kovových krajek pro hanácké kordulky a kabátky. Používá tzv. Leonskou nit i kovové plíšky, které vyžadují mimořádnou zručnost a trpělivost.

Kromě tradiční krajky tvoří i krajkové vánoční a velikonoční ozdoby, šperky nebo převádí grafiky malíře Karla Langera do krajkové podoby. Dlouhodobě také předává své zkušenosti na kurzech paličkování.

„Ocenění vnímám jako poslání, aby řemeslo nezaniklo. Budu se snažit paličkování dál předávat těm, kdo mají zájem, i když je to cesta na dlouhá léta. Sama se stále vzdělávám a získávám zkušenosti z jiných krajkářských regionů. Zajímají mne tradiční krajky používané na krojích. A to z několika důvodů. V mých deseti letech jsem byla s celou mou rodinou v krojích na velké slávě v Praze – 100 let založení základního kamene Národního divadla. Do kroje jsem se tehdy zamilovala a záviděla starším sestrám, že už mohou chodit do souboru Haná Přerov a já mám jen kroj. A také za to může maminka, která mne v osmnácti zasvětila to základů paličkování, a její přání bylo, abych se naučila paličkovat to, co se na našich hanáckých krojích nosí.“

Nový zápis na Seznam nemateriálních statků: Hodové oslavy ve Věrovanech

Do krajského Seznamu nemateriálních statků byly nově zapsány Hodové oslavy na sv. Jana Křtitele ve Věrovanech. Tato tradice si uchovává svůj původní ráz již od meziválečných dob a zahrnuje slavnostní mše, obchůzky dechové kapely Věrovanka, setkávání sousedů, a dokonce i historické střílení z kanónu.

Andrea Häutlerová, starostka obce Věrovany: „Zápis je pro nás radostnou zprávou i závazkem pro další generace, aby nezapomněly na to, jak se u nás slavívalo a jaké tradice se předávají z rodičů na děti. Hodové oslavy jsou naší tradicí a mají své příznivce napříč celou vesnicí. Snažíme se tuto tradici nejen dodržovat, ale i rozšiřovat o další prvky, aby se mohl zapojit skutečně každý. Velmi nás těší, že u kanónu je každý rok skvělá obsluha z řad dospělých i dětí, která střelbou z kanónu vychovává budoucí generaci „kanonýrů“. Děti i dospělí tak získávají nezapomenutelné zážitky na celý život.“

Význam nemateriálního kulturního dědictví

Nemateriální kulturní dědictví zahrnuje folklor, obyčeje, zvyky, řemesla či lidové léčitelství – je to bohatství, které s lidmi žije, a s nimi může také zaniknout. Proto je tak důležité jej zaznamenávat, chránit a podporovat. K tomu slouží různé indikační seznamy:


Hanácké tradice ožívají: krajkářství a hodové oslavy na seznamu oceněných
Modul: Akce