Vlastivědná společnost muzejní v Olomouci
Vlastivědná společnost muzejní v Olomouci (VSMO) je otevřeným sdružením lidí s rozmanitými zájmy. Sdružuje nadšence do regionální historie, vlastivědy, přírody a umění, stejně jako ty, kteří se věnují úzce specializovaným oborům, například kaktusářství, esperantu, genealogii, astrologii či fotografii. Společnost je rozdělena do patnácti zájmových sekcí a jejím hlavním posláním je osvětová činnost spojená s popularizací. Účastníci se mohou těšit na odborné přednášky, konference, exkurze, výstavy, koncerty, letní hudební festivaly, workshopy. Členové společnosti také vydávají publikace. VSMO má statut zapsaného spolku a sídlí v prostorách Vlastivědného muzea v Olomouci na náměstí Republiky.
Milí příznivci VSMO,
v tomto roce se naše společnost stane spolupořadatelkou literárního minifestivalu Kriminacht. Jeho princip je jednoduchý. Čtveřice spisovatelů, kteří se specializují na detektivní či obecně kriminální literaturu, čte během jednoho večera na čtyřech různých místech. Publikum si může vybrat, zdali navštíví jen jednu štaci, nebo bude putovat spolu s autory. Málokdo si však nechá ujít celý večer: možnost poslechnout si hned čtyři autory, neformálně si s nimi pohovořit u kávy nebo sklenky vína a nechat si podepsat knihu je sotva odolatelná.
Kriminacht ovšem není žádnou novinkou; noci s literaturou o zločinu jsou oblíbené v Německu a Rakousku. Českou premiéru si Kriminacht odbyla před pěti roky v Litomyšli, odkud se loni rozšířila do Svitav a v roce 2025 se poprvé představí u nás v Olomouci. V Litomyšli se nedílnou součástí festiválku stal i nezaměnitelný genius loci: uličky mezi renesančními arkádovými domy, nasvícené kostely, vodní valy, historické vnitrobloky. U nás zatím jednotlivé lokace ladíme, zato ve spisovatelích už máme jasno. Pozvání přijala autorka trojice velmi úspěšných hororů Kateřina Surmanová (mimo jiné absolventka olomoucké filozofické fakulty) a místní autor a výherce ceny Magnesia Litera František Šmehlík. Doplní je Veronika Bálková se svým poutavým debutem Přechodné období. A čtvrtým v pořadí bude autor těchto řádků.
V pátek 2. května 2025 Vás všechny srdečně zvu na první olomouckou Kriminacht!
Michal Sýkora
MUZEJNÍ STŘEDY
Přednášky se budou konat zpravidla ve středu od 17 hodin v sále Václava III. Vlastivědného muzea v Olomouci (dále VMO) na náměstí Republiky 5.
15. ledna – Archeologické výzkumy na střední Moravě v roce 2024. Tradiční přehled nejvýznamnějších archeologických výzkumů představí zástupci Archeologického centra Olomouc, Národního památkového ústavu, ú.o.p. Olomouc, Ústavu archeologické památkové péče Brno a dalších organizací působících v našem regionu. Moderuje Mgr. Pavlína Kalábková, Ph.D. Připravila Archeologická sekce.
29. ledna – Umělá inteligence a nauky našich předků. Přednáší Václav Špirhanzl. Připravila Astrologická sekce.
5. února – Spisovatelka Teréza Nováková. Portrét autorky a novou publikace o ní představí Mgr. Jana Vrajová, Ph.D. z Filozofické fakulty UP Olomouc. Připravila Literárně historická sekce.
12. února – Řecká emigrace v Československu. Přednáší PhDr. Konstantinos Tsivos, Ph.D. z Ústavu řeckých a latinských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Připravila Národopisná sekce.
19. února – Z učitelských pamětí Jakuba Lolka na severní Moravě. Přednáší PhDr. Jaroslava Čajová. Připravila Historická sekce. Bude realizováno v Radeckého sále VMO.
26. února – Lípy republiky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku a jejich příběhy. Přednáší Ing. Aleš Rudl z Národního památkového ústavu, ú.o.p. středních Čech. Připravila sekce Historická Olomouc.
Udržování naší silné tradice vysazování stromů při důležitých událostech a na paměť význačných milníků dějin představí ing. Aleš Rudl z Národního památkového ústavu. Přijďte se zaposlouchat do příběhů neobyčejných stromů, z nichž vyzařuje vlastenecký zápal. Společně si představíme vybrané jubilejní dřeviny napříč republikou, nejen jak vypadají dnes, ale i prostřednictvím unikátních archivních fotografií.
12.března – Hugo Haas a jeho kariéra v USA. Přednáší Mgr. Milan Hain, Ph.D. z katedry divadelních a filmových studií Filozofické fakulty UP Olomouc. Připravila Literárně historická sekce.
19. března – Krása olomouckých medailí s představením dvou nejnovějších (arcibiskupské a patronky). Přednáška spojená s prezentací části sbírky ing. Josefa Moši, předsedy Numismatické sekce VSMO. Bude vystaveno několik souborů medailí církevních, univerzitních, muzejních, sportovních, podnikových a vojenských, společně se žetony a známkami s touto tematikou. Pořádá Numismatická sekce. Bude realizováno v Radeckého sále VMO.
26. března – Herbárium olomoucké Krajinské lékárny – vůně bylinek, dálek i historie. Přednáška s komentovanou prohlídkou. Vede Mgr. Magda Bábková Hrochová z Přírodovědného ústavu VMO. Připravil Přírodovědný ústav Vlastivědného muzea v Olomouci ve spolupráci s Přírodovědnou sekcí. Začátek v 16.30. Sraz na recepci muzea. Po prohlídce expozice bude následovat přednáška v Radeckého sále VMO.
2. dubna – Starověký Egypt očima Ivany Koucké. Přednáška o významných památkách a nových objevech spojená se zkušenostmi z vlastních cest. Přednáší PhDr. Ivana Koucká, Ph.D. z katedry historie Filozofické fakulty UP v Olomouci. Připravila Historická sekce. Bude realizováno v Radeckého sále VMO.
9. dubna – Jezuité a olomoucká univerzita. Přednáší Mgr. Helena Kohoutková z Univerzity třetího věku UP Olomouc. Připravila sekce Historická Olomouc.
Přednáška se zaměřuje na klíčovou roli jezuitského řádu při zakládání a rozvoji olomoucké univerzity. Seznamuje s historickými okolnostmi, které vedly k příchodu jezuitů do českých zemí. Sleduje jejich vliv na vzdělanost, vědu a kulturu raně novověké Moravy. Důraz je kladen na aktivity jezuitů v oblasti vzdělávání, formování univerzitní struktury a jejich přínos k šíření barokní kultury. Přednáška nabízí také pohled na dobové kontroverze spojené s působením jezuitů a následné proměny univerzity po zrušení řádu. Přednáška je určena široké veřejnosti se zájmem o dějiny vzdělanosti a náboženství.
16. dubna – Astrologická pomlázka. Přednášky z vybraných témat určených široké veřejnosti. Organizuje Astrologická sekce.
30. dubna - Fritz von Herzmanovsky – Orlando a jeho Rakouská trilogie. Zpráva o překladu nelehkého textu se zábavnými ukázkami. Přednáší prof. PhDr. Ingeborg Fialová, Dr. z Filozofické fakulty UP Olomouc. Připravila Literárně historická sekce.
7. května – Metody genealogické práce aneb Jak si najít své předky. Přednáší Martin Kašpar, genealog a kronikář obcí Těšetice a Ústín. Připravila Genealogická sekce.
14. května – Nově objevené pohřební areály u Křelova. Výsledky záchranného archeologického výzkumu realizovaného v letech 2023–2024 na stavbě severozápadní části dálničního obchvatu Olomouce. Přednáší Mgr. Vendula Vránová, Ph.D. a Mgr. Lukáš Šín, Ph.D. z Archeologického centra Olomouc. Připravila Archeologická sekce.
21. května – Balonové létaní na Hané a nad Hanou na přelomu 19. a 20. století vedené arcivévodou Leopoldem Salvátorem. Přednáší Michal Plavec z Národního technického muzea v Praze. Připravil Historický ústav Vlastivědného muzea v Olomouci ve spolupráci s VSMO.
28. května – Ohňostroj ve službách moravských zemských hejtmanů. Přednáší Mgr. Michal Nguyen z katedry historie Filozofické fakulty UP Olomouc. Na úvod k festivalu Baroko 2025 připravil výbor VSMO.
11. června – Hledání Eróta v českém baroku. Přednáší prof. PhDr. Vít Vlnas, Ph.D. – historik specializující se na kulturní dějiny novověku, pedagog Univerzity Karlovy a kurátor Sbírky starého umění Národní galerie v Praze. Na závěr festivalu Baroko 2025 připravila sekce Přátel Slovanského gymnázia.
Lze vůbec v cudném a katolicky zbožném umění českého baroka nalézt stopy pozemské lásky? Přednáška se vás pokusí přesvědčit o tom, že nemožné není nic.
KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY A VÝSTAVY
5. března – Komentovaná prohlídka výstavy Příběhy palných zbraní. Provází její kurátor PhDr. Karel Podolský z Historického ústavu VMO. Akce se může účastnit pouze omezený počet osob (maximálně třicet). Zájemci se hlásí předem – nejpozději do 3. března 2025 – v kanceláři VSMO (nejlépe osobně, možné je však i e-mailové či telefonické přihlášení). Připravil Historický ústav Vlastivědného muzea v Olomouci ve spolupráci s Historickou sekcí.
Vojenské, lovecké, civilní a sportovní palné zbraně ze sbírek Vlastivědného muzea v Olomouci a Východočeského muzea v Pardubicích. Výstava představuje ucelenou kolekci ručních palných zbraní vytvořených a užívaných od počátku 17. století po současnost. Jejím cílem je zdůraznění různorodosti užití, funkce a vzhledu palných zbraní v průběhu staletí, přiblížení procesu jejich výroby a řemeslného zpracování i uplatnění technologických novinek a zajímavostí při jejich vzniku. Tyto aspekty jsou lidem přiblíženy prostřednictvím příběhů reflektujících osudy vybraných exponátů a jejích tvůrců i rozmanité cesty jednotlivých zbraní do muzejních depozitářů.
23. dubna – Komentovaná prohlídka a exkurze do depozitáře Geologie a Mineralogie. Provází její kurátor Mgr. Martin Kováček. Ukázka uložení geologických a mineralogických sbírek VMO, problematika uložení jejich radioaktivních sbírkových předmětů. Pro zájemce bude následovat vstup do "katakomb" muzejní budovy – vstup bude však jen na vlastní nebezpečí – nutné je mít při tom vlastní svítilny (baterky či čelovky) a s sebou pevnou obuv a vhodné „pracovní“ oblečení. Akce se může účastnit pouze omezený počet osob (maximálně dvacet). Zájemci se hlásí předem – nejpozději do 21. dubna 2025 – v kanceláři VSMO (nejlépe osobně, možné je však i e-mailové či telefonické přihlášení). Začátek v 15 hodin. Sraz na recepci muzea. Připravil Přírodovědný ústav Vlastivědného muzea v Olomouci ve spolupráci s Přírodovědnou sekcí.
4. června – Komentovaná prohlídka výstavy Město na třech pahorcích. Středověká Olomouc pohledem archeologie. Společně s olomouckými archeology provází autorka výstavy Mgr. Jana Hrbáčová, kurátorka sbírky středověkého umění Muzea umění v Olomouci. Sraz v 15 hodin před vstupem do Arcidiecézního muzea v Olomouci na Václavském náměstí. Připravily společně sekce Historická Olomouc a Archeologická.
Prostřednictvím nejvýznamnějších archeologických nálezů objevených v Olomouci od 19. století až po současnost jsou představeny počátky osídlení a lokace města, kamenné hrady a nejstarší církevní stavby, ale také každodennost středověké Olomouce, kterou připomenou exponáty z domácností, stolování, odívání, zbraní a výstroje, vzdělanosti, víry, platidel, obchodu a her ze 7.–15. století.
12. června – Za kulisy Baroka. Komentovaná prohlídka hudebních nástrojů, kostýmů a divadla používaných v rámci festivalu Baroko 2025. Provází Mgr. Tomáš Hanzlík, Ph.D., dramaturg festivalu. Sraz v 16 hodin na recepci Vlastivědného muzea v Olomouci. Připravila Hudební sekce.
VYCHÁZKY
Čtvrtek 27. března – Mechy rostou i ve městech. Přírodovědná vycházka vedená RNDr. Zbyňkem Hradílkem, Ph.D. z Přírodovědecké a Pedagogické fakulty UP Olomouc. Sraz v 16.30 u kostela sv. Michala na Žerotínově náměstí v Olomouci. Připravila Přírodovědná sekce.
Sobota 5. dubna – Ornis Přerov. Komentovaná prohlídka nedávno nově zrekonstruované budovy a expozice ornitologické stanice. Provázejí její pracovníci a ředitel přerovského muzea Mgr. Radim Himmler. Sraz v 10 hodin před vstupem do budovy na adrese Bezručova 10 v Přerově (GPSLoc: 49°27'34.167"N, 17°27'41.415"E). Doprava vlastní – například vlakem Olomouc – Přerov v 8.34 a pak dál pěšky nebo městskými autobusy č. 101 nebo 105 na zastávku U tenisu a pak dál pěšky přes řeku a park Michalov. Připravila sekce Přátel Slovanského gymnázia.
Úterý 8. dubna – Olomoucké sady – ostrov rostlinné diverzity. Vycházka po olomouckých parcích v době jarního aspektu. Provází Bc. František Lamla, botanik a kurátor sbírkových fondů Vlastivědného muzea v Olomouci. Sraz v 16 hodin u vstupu do Smetanových sadů od Tržnice, blíže poliklinice (49°35'17.686"N, 17°15'11.302"E). Připravil Přírodovědný ústav Vlastivědného muzea v Olomouci ve spolupráci s Přírodovědnou sekcí.
Sobota 12. dubna – Otaslavice – středověký hrad/hrady a pravěká hradiště Obrova noha a Kopaninky. Archeologická vycházka realizovaná ve spolupráci s prostějovskou a vyškovskou pobočkou Klubu českých turistů. Vede Mgr. Pavlína Kalábková, Ph.D. ze sekce archeologie katedry historie Filozofické fakulty UP Olomouc. Sraz je v 9.15 v Otaslavicích u pošty. Doprava vlastní – např. autobusem z Olomouce, aut. nádraží v 7.35 do Prostějova, aut. nádraží a odsud opět autobusem v 8.40 z Prostějova, aut. nádraží do Otaslavic. Návrat možný autobusem Otaslavice – Prostějov ve 14.43 a pak vlakem Prostějov – Olomouc v 16.10. Vycházka je pro zdatnější členy VSMO. Nutné je s sebou mít pevné boty a oblečení do každého počasí, jídlo a pití na celý půlden. Připravila Archeologická sekce.
Sobota 26. dubna – Zaniklá vesnice novověkých sklářů Josefová u Branné. Vizuální průzkum nepříliš známé archeologické lokality v srdci Jeseníků. Vede Mgr. Marek Kalábek z Archeologického centra Olomouc. Sraz v 8.30 hod u železniční zastávky Branná. Doprava vlastní. Například rychlíkem Bouzov v 6.56 hod z hlavního nádraží v Olomouci. Příjezd na železniční zastávku Branná 8.22 hod. Vycházka je pro zdatnější členy VSMO – k lokalitě je nejprve nutné se dostat po zelené turistické cestě s počátečním strmějším výstupem na hřeben. Zpět se dá jet do Olomouce opět z Branné vlakem, např. v 15.38 hod. Nutné je s sebou mít pevné boty a oblečení do každého počasí, jídlo a pití na celý půlden. Připravila Archeologická sekce.
Neděle 4. května – Židé v Lošticích. Komentovaná prohlídka synagogy, a podle zájmu i židovského hřbitova za městem. Provází Mgr. Daniel Soukup, Ph.D. z Centra judaistických studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Sraz v 10 hodin v Lošticích na náměstí – u kašny se sochou Svatopluka. Doprava vlastní – například vlakem z Olomouce, hl. nádraží v 8.33 do Moravičan, zde přestup na autobus do Loštic s odjezdem v 9.05. Návrat je možný autobusem ve 12.40 do Moravičan a odtud opět vlakem ve 13 hodin. Připravila Historická sekce.
Sobota 10. května – Olomouc archeologická – 9. část. Další procházka s olomouckými archeology z Národního památkového ústavu a Univerzity Palackého nás provede druhou částí olomouckého Předhradí – Biskupským náměstím, ulicí Wurmovou a třídou 1. máje. Sraz v 10 hodin na Biskupském náměstí před Arcibiskupským palácem. Připravily společně sekce Archeologická a Historická Olomouc.
Sobota 24. května – Olomouc pevnostní. Již pátá z realizovaného cyklu procházek po olomoucké pevnosti s Mgr. Petrem Hofmanem, autorem projektu Bastionka Olomouc. Sraz v 10 hodin pod Hanáckým kopcem u Podkovy. Připravila sekce Historická Olomouc.
VÝSTAVY, KONCERTY, FESTIVALY
2. července – 17. srpna – Jubilanti 80. Retrospektivní výstava jubilujících členů Fotografické sekce VSMO. Vernisáž se uskuteční ve středu 2. července 2025 od 17 hodin ve výstavní části chodby v přízemí VMO.
Pátek 2. května – Kriminacht. Literární minifestival. Netradiční setkání se čtveřicí autorů detektivních příběhů v Olomouci a i přímo v prostorech VMO nabízí Literárně historická sekce. Přesný program bude ještě upřesněn a následně zveřejněn, včetně našich webových stránek a nástěnky. Vstup pro členy VSMO zdarma.
1. – 15. června – Baroko 2025. 28. ročník hudebního festivalu dává tentokráte možnost seznámit se s neznámými díly převážně českých skladatelů ze 17. až 19. století. V novodobých premiérách budou představeny koncertní a operní kusy původně určené jak k církevním slavnostem a obřadům, tak i ke světské zábavě. Na festivalu vystoupí řada renomovaných sólistů a souborů specializovaných na interpretaci staré hudby z České republiky i sólistů trvale působících v zahraničí. Festival opět dramaturgicky připravil Mgr. Tomáš Hanzlík, Ph.D. Podrobný program s přesnými termíny a místy konání bude uveřejněn nejpozději v polovině května 2025 na různých propagačních místech nebo na webových stránkách festivalu www.festivalbaroko.cz. Členové VSMO mají v rámci festivalu snížené vstupné.
ZÁJEZDY
Na zájezdy je možné se přihlásit pouze osobně v kanceláři VSMO, a to od 6. ledna do konce února 2025. Potvrzení účasti je nutné stvrdit následnou platbou zájezdu. Platbu je možné provézt buď bankovním převodem na účet VSMO nebo osobně v kanceláři VSMO od března do dubna 2025 (minimálně však týden před konáním akce). Číslo účtu a pokyny k platbě na bankovní účet jsou zveřejněny na webových stránkách VSMO. Pro odhlašování ze zájezdu platí nastavená pravidla – ze zájezdu je možné se odhlásit s nárokem na vrácení peněz pouze v kanceláři VSMO (ideálně osobně, výjimečně mailem či telefonicky), a to nejpozději týden před konáním akce. Pokud se bude chtít někdo odhlásit po tomto datu, musí si zajistit sám náhradníka z řad členů VSMO, který mu částku uhradí. Zájezdů se mohou účastnit pouze členové VSMO. Jen ve výjimečných případech a až po dohodě s kanceláří VSMO i jejich rodinní příslušníci či další osoby. V případě velkého zájmu bude možné některé zájezdy opakovat v září.
Čtvrtek 24. dubna – Krajinou Vysočiny po stopách mládí Gustava Mahlera. Exkurze do sklárny v Karlově, prohlídka města Polná spojeného s historií několika staletí i klíčovými událostmi formující vznik našeho státu, prohlídka domu G. Mahlera v Jihlavě se stálou expozicí a doprovodným filmem. Vede prof. PhDr. Alena Burešová, CSc. Odjezd v 7 hodin ze zastávky zájezdových autobusů na Tržnici. Cena je 600 Kč. Do této ceny spadá kalkulace nákladů zájezdu za jízdné a vstupné do sklárny. Další náklady zájezdu za vstupné do expozic budou vybírány až v autobuse a předpokládáme, že budou ve výši 100 Kč. S sebou doporučujeme si vzít jídlo a pití na celý den – oběd není možné zajistit. Předpokládaný návrat je mezi 19.–20. hodinou. Připravila Hudební sekce.
Sobota 17. května – Geologická exkurze za vulkány a minerálními vodami Uherskobrodska. Geologická exkurze nás zavede do okolí Uherského Brodu. Během zájezdu se seznámíme s projevy vulkanismu na jihovýchodní Moravě. Navštívíme lokalitu s vulkanickou brekcií v Bánově a pak i opuštěný kamenolom se sloupcovitou odlučností čediče ve Starém Hrozenkově. Odtud se přesuneme k pramenům Záhorovické a Nezdenické kyselky. Poslední zastávkou budou největší moravské lázně Luhačovice. Nutné je mít s sebou pevnou obuv, vhodné oblečení, jídlo a pití na celý den. Exkurze není vhodná pro méně pohyblivé členy VSMO. Exkurzi vede RNDr. Tomáš Lehotský, Ph.D. z katedry geologie Přírodovědecká fakulty UP Olomouc a Přírodovědného ústavu VMO. Cena je 600 Kč. Připravil Přírodovědný ústav Vlastivědného muzea v Olomouci ve spolupráci s Přírodovědnou sekcí.
Sobota 7. června – Antická Bratislava 1. Prohlídky hradu Devín a antické Gerulaty. Vede Mgr. Pavlína Kalábková, Ph.D. ze sekce archeologie katedry historie Filozofické fakulty UP Olomouc. Odjezd v 7 hodin ze zastávky zájezdových autobusů na Tržnici v Olomouci. Předpokládaný návrat až mezi 19.–20. hodinou. Cena 550 Kč (zahrnuje pouze jízdné). Další náklady zájezdu budou vybírány až v autobusu a budou zahrnovat vstupné do expozic (předpokládaná výše: dospělí 16 EUR, senioři/děti 8 EUR). Vzhledem k zahraničnímu zájezdu doporučujeme účastníkům zřídit si cestovní pojištění a vzít si s sebou jídlo a pití na celý den.
Protože se jedná o opakování nerealizovaného zájezdu ze září 2024, účast mají na něm zajištěnu přednostně již dříve přihlášení. Zájem o účast na exkurzi však i oni musí znovu potvrdit. Připravila Archeologická sekce.
Sobota 14. června – Antická Bratislava 2. Prohlídky Archeologického muzea Slovenského národního muzea na Žižkově ulici a prohlídka archeologických expozic na Bratislavském hradě. Vede Mgr. Pavlína Kalábková, Ph.D. ze sekce archeologie katedry historie Filozofické fakulty UP Olomouc. Odjezd v 7 hodin ze zastávky zájezdových autobusů na Tržnici v Olomouci. Předpokládaný návrat až mezi 19.–20. hodinou. Cena 550 Kč (zahrnuje pouze jízdné). Další náklady zájezdu budou vybírány až v autobusu a budou zahrnovat vstupné do expozic (předpokládaná výše: dospělí 18 EUR, senioři/děti 9 EUR). Vzhledem k zahraničnímu zájezdu doporučujeme účastníkům zřídit si cestovní pojištění a vzít si s sebou jídlo a pití na celý den. Připravila Archeologická sekce.
Schůzky zájmových sekcí
Některé zájmové sekce se scházejí i na pravidelných schůzkách v kanceláři VSMO nebo v Radeckého sále VMO. Kontakty na jednotlivé sekce jsou zveřejněny na webových stránkách www.vsmo.cz. Všichni noví zájemci o členství jsou vítáni.
Astrologická sekce se schází každou lichou středu od 17 hodin v kanceláři VSMO.
Sekce Dějin lékařství se schází nepravidelně. Její setkání jsou realizována ve vybrané páteční odpoledne v Radeckého sále VMO. V nadcházejícím období to bude v pátek 7. března v 16 hodin, kdy bude mít přednášku Prof. MUDr. Milan Kolář, PhD., děkan LF UP v Olomouci na téma Historie a současnost Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Další setkání se uskuteční v pátek 23. května v 16 hodin. Přednáší Prof. MUDr. Rudolf Chlup, CSc. na téma Počátky a rozvoj diabetologie na Olomoucku a ve Fakultní nemocnici Olomouc (osobní vzpomínky). Akce se realizují v Radeckého sále.
Sekce Esperanto se schází každý čtvrtek od 16 do 18 hodin v kanceláři VSMO.
Fotografická sekce se schází každé druhé a čtvrté úterý v měsíci (tj. v roce 2025 Leden: 14. a 28., Únor: 11. a 25., Březen: 11. a 25., Duben: 8. a 22., Květen: 13. a 27., Červen 10. a 24.) od 16 hodin v Radeckého sále VMO. Výsledky práce členů sekce lze sledovat i na www.foto-vsmo.cz nebo www.vsmo.rajce.idnes.cz.
Genealogická sekce se schází každé třetí úterý v měsíci od 15 hodin v kanceláři VSMO (tj. 21.1.; 18.2.; 18.3.; 15.4.; 20.5.; 17.6.). Trvá také pozvání k účasti pro ty, kteří mají zájem o zpracování rodokmenu svého rodu či pro další zájemce o činnost sekce.
Kaktusářská sekce má naplánována svá setkání včetně odborných přednášek v Radeckého sále VMO ve vybraných sobotních termínech vždy od 9 hodin. V letošním roce se setkají 1. února, 1. března, 5. dubna (výroční schůze KK Olomouc – 70 let od založení), 3. května (terénní schůzka – Zdeněk Jára, roubování, pěstitelské metody), 4. října, 1. listopadu a 6. prosince (Mikulášská nadílka, promítání, tombola, dražba).
Numismatická sekce se schází každou třetí sobotu v měsíci v Radeckého sále VMO od 8 hodin (tj. 18. 1.; 15. 2.; 15. 3.; 19. 4.; 17. 5.; 21. 6.) a každou první středu v měsíci v 15 hodin v užším kruhu ve Svatováclavském pivovaru (tj. 8. 1.; 5. 2.; 5. 3.; 2. 4.; 7. 5.; 4. 6.). V prvním pololetí 2025 mají numismatici tento program: 18. 1. Pavel Doležel – Krása ražených plaket; 15. 2. Dan Suchomel – představení nové knihy Salcburské mincovnictví; 15. 3. Výroční schůze s malou aukcí; 19.4. Josef Moša – Kuriozity z mých sbírek.; 17.5. Roman Niessner – Tematické sbírání platidel – Lodě a plavidla; 21.6. Martin Januš, Pavel Doležel, Josef Moša – Exploze nových medailí s olomouckou tematikou. Představení nových medailí a problémy s jejich přípravou a vydáním.
Nabídka dalších činností
Mykologická poradna bude pokračovat během houbařské sezóny každé pondělí od 16 do 17.30 v kanceláři VSMO. Přesný termín, od kterého bude poradna otevřena, bude zveřejněn na webových stránkách a na nástěnce VSMO.
Kancelář VSMO se nachází v přízemí budovy Vlastivědného muzea v Olomouci, náměstí Republiky 5. Kancelář je otevřena od 6. ledna do 25. června 2025, a to každé pondělí od 14 do 16 hodin a ve středu od 15 do 17 hodin. Kontakty na výbor VSMO a jednotlivé sekce jsou zveřejněny na webových stránkách společnosti www.vsmo.cz.