Konference: Kov v architektuře a designu s mezinárodně uznávanými tvůrkyněmi
24. 01. 2025
Vlastivědné muzeu v Olomouci
Konference Kov v architektuře a designu
- Radeckého sál, Vlastivědné muzeum v Olomouci
- 24. ledna od 13 hodin, vstup zdarma
Co spojuje historické katedrály, moderní mrakodrapy a originální šperky? Kov. Materiál, který provází lidskou civilizaci tisíce let, je dnes nepostradatelnou součástí jak architektury, tak designu. Přijďte objevit jeho možnosti na konferenci Kov v architektuře a designu, která je určena nejen odborníkům, ale i široké veřejnosti se zájmem o umění, historii a inovace.
Během jednoho odpoledne vás čekají přednášky, ukázky a příběhy, které vás vtáhnou do fascinujícího světa kovu. Dozvíte se, jak kov formuje naše města, domovy a každodenní život, a poznáte, jak jej lze využít s respektem k přírodě i tradicím.
Konference je určena architektům, designérům, pedagogům, developerům a všem milovníkům umění. Zaměřuje se na znovuobjevení kovových prvků v architektuře a jejich začlenění do moderního designu. Reflektuje tradiční přístupy a otevírá diskuzi o nových možnostech, které přinášejí současné technologie. Důraz je kladen na odbornou kvalitu práce a dlouhodobou udržitelnost. Konference nastíní nové perspektivy, jak nahlížet na kov a kovářské techniky. Ukáže, jak aplikovat estetické kovové prvky do architektury a designu.
---
Program přednášek:
13:00 – Přednáška Christine Habermann von Hoch
Christine Habermann von Hoch je německo-česká sochařka a designérka, která se specializuje na práci s kovem a je proslulá svým výjimečným uměním a designovými počiny. Její díla kombinují estetiku, inovaci a světlo, a najdete je v soukromých i veřejných sbírkách. Studovala výtvarné umění a pedagogiku, dějiny umění a německou filologii na univerzitách v Olomouci, Florencii, Drážďanech a Vídni. Své znalosti tradičních technik zpracování kovu získala od svého otce, světoznámého uměleckého kováře Alfreda Habermanna. Její díla zahrnují monumentální plastiky, subtilní designové kusy i veřejné instalace.
---
15:30 – Přednáška Johanny Viktorie Karenové (Jana Karen)
Jana Karen je česká architektka a scénografka žijící v Německu. Vystudovala architekturu a scénografii na Akademii výtvarných umění v Mnichově a za svou práci získala řadu ocenění. Působila jako scénografka pro divadlo i film a současně se věnovala poradenské činnosti na reálných stavebních projektech. Historie architektury a její propojení s uměním jsou nedílnou součástí její tvorby.