Oblečme obra Drásala - veřejná sbírka

25. 03. 2014 – 31. 10. 2014

Vlastivědné muzeum v Olomouci


Veřejná sbírka

Oblečme obra Drásala

 

Od 25. března do 31. října 2014 vyhlásilo Vlastivědné muzeum v Olomouci ve spolupráci se senátorem za Olomoucký kraj Ing. Martinem Tesaříkem a za podpory svého zřizovatele, Olomouckého kraje, veřejnou sbírku, jejímž cílem byla záchrana unikátního hanáckého kroje největšího historicky známého Hanáka Josefa Drásala (1841‒1886). Výtěžek sbírky Oblečme obra Drásala byl určen na restaurování Drásalova kroje a k výrobě kopií některých součástek tohoto kroje, které se nacházely v havarijním stavu.

 

Náklady na restaurování Drásalova kroje a výrobu kopií jeho košile, vesty a kalhot byly předběžně vyčísleny na 78.600 Kč. Sponzoři i drobní dárci mohli na tento účel přispět několika způsoby: převodem na zvláštní bankovní účet či složením hotovosti do pokladny muzea, ale také koupí pohlednice s obrem Drásalem v ceně 20 Kč (na projekt Oblečme obra Drásala tak přispěli částkou 16 Kč) či vhozením hotovosti do pokladničky na recepci VMO.

 

Čistý výtěžek sbírky Oblečme obra Drásala činí 87.609 Kč. Mezi největší dárce patří města Olomouc (10.000 Kč), Holešov (5.000 Kč) a Uničov (3.000 Kč), obce Chromeč a Náklo (po 2.000 Kč), firma A. W., s. r. o., z Loštic (10.000 Kč) a Pivovar Litovel, a. s. (3.000 Kč). Sbírka oslovila i řadu drobných dárců, jen pohlednic s obrem Drásalem se prodalo 716 kusů.

 

Iniciátor sbírky, senátor Ing. Martin Tesařík, spolu se svou rodinou a přáteli přispěl na tento bohulibý účel celkovou částkou 31.810 Kč. „Obra Drásala dlouhodobě vnímám jako jednu z ikon našeho hanáckého folkloru, která za svého života Hanou propagovala nejen u nás, ale i v zahraničí. Rovněž proto jsem se rozhodl zaštítit tento obecně prospěšný projekt a věřím, že také povede k propagaci dobrého jména regionu, což je i pro mě dlouhodobým cílem v mé práci. Pozitivně vnímám, že byl o sbírku takový zájem a podařilo se sehnat potřebné finanční prostředky. Za to bych chtěl všem, kteří se rozhodli projekt podpořit, moc poděkovat,“ uvedl patron projektu, senátor Ing. Martin Tesařík.

 

Josef Drásal, rodák z Chromče na Šumpersku, byl výjimečný jak svou výškou kolem 240 centimetrů, tak váhou 186 kilogramů, díky nimž patřil ve své době mezi největší lidi světa. Pocházel z chudé rodiny brusiče jehel, v níž se narodil jako třetí ze šesti dětí, a už od mládí vynikal mimořádnou silou. Zpočátku pracoval jako nádeník a pohůnek na panských dvorech a asi od devatenácti let, kdy se seznámil v Holešově s podnikavým hostinským Janochem, začal cestovat po světě a za peníze se předváděl. Z tohoto důvodu si nechal ušít hanácký kroj, díky němuž tehdy v cizině propagoval náš národopisný region. Drásal si za takto vydělané peníze

koupil dům v Holešově, kde strávil větší část svého života a kde také v roce 1886 zemřel na podvýživu.

 

„Drásalův kroj se dostal do sbírek olomouckého Vlasteneckého spolku muzejního

pravděpodobně záhy po jeho smrti, a to z Kroměříže, kam Drásal často zajížděl. Kroj je složen z košile, vesty, gatí, opasku, klobouku a vysokých černých holin. V havarijním stavu se nacházela především bílá plátěná košile, původně vyšívaná hedvábnou nití zlatavé barvy. O mnoho lépe na tom nebyly ani další oděvní součástky: vlněná vesta zelené barvy, bohatě zdobená květinovou výšivkou, a gatě, tzv. plundry, ušité z červeného dyftýnu a po stranách zdobené dlouhým pásem barevné výšivky,“ uvedla kurátorka etnografické podsbírky Vlastivědného muzea v Olomouci Mgr. Veronika Hrbáčková.

 

„Práce na restaurování Drásalovy košile, vesty a gatí  byly svěřeny Lence Dolanské z Pardubic a Haně  Šťouračové z Brna a výroba kopií těchto oděvních součástek paní Jarmile Vitoslavské z Troubek, nositelce řady prestižních ocenění, mj. Ceny Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury za rok 2013“, doplnila Hrbáčková.

 

„Figurínu obra Drásala v kopii kroje hodláme vystavit na podzim tohoto roku. Poprvé si ji návštěvníci budou moci prohlédnout v rámci Dnů evropského dědictví a také budou mít příležitost se s ní ‚změřit’ a vyfotografovat. Přibližně po dobu jednoho měsíce bude vystaven i originál tohoto unikátního zrestaurovaného kroje,“ uzavřel Ing. Břetislav Holásek, ředitel VMO.

 

                                                                                 

Renáta Fifková, tisková mluvčí VMO


Oblečme obra Drásala - veřejná sbírka
Modul: Akce