Držme spolu
06. 09. 2016 – 02. 10. 2016
Vlastivědné muzeum v Olomouci
Unikátní výstava fotografií mistra sociálního dokumentu Jindřicha Štreita, který v těchto dnech slaví významné životní jubileum, se představuje v Olomouci. Výstava s názvem Držme spolu je od úterka 6. září do neděle 2. října 2016 k vidění v Mánesově galerii Vlastivědného muzea v Olomouci.
Kolekci třinácti fotografií pořizoval Jindřich Štreit od loňského února do října ve spolupráci s Asociací rodičů dětí s dětskou mozkovou obrnou a přidruženými neurologickými onemocněními ČR. Snímky vznikaly v Sanatoriích Klimkovice, kam rodiče se svými dětmi přijíždějí za náročnou rehabilitací. V lázních měla putovní výstava svou vernisáž v listopadu loňského roku. „Konečný výběr fotografií jsem dělal tak, abych potlačil informaci o handicapu dítěte a abych ukázal lásku, sílu, neobyčejný vztah mezi rodiči a jejich postiženými dětmi. Fotografie by měly upozornit na to, kolik energie a úsilí stojí rodiče, když chtějí pro své dítě zajistit plnohodnotný život, když ho chtějí posouvat kupředu. Často na to zůstávají sami, protože systém nepočítá s účinnou podporou lidí, kteří se ocitnou na takové životní křižovatce,“ říká Štreit.
Zakladatel a předseda asociace Miloš Svoboda, sám otec postiženého Davida, k tomu dodává: „Na fotografiích jsou rodiče, kteří nerezignovali, kteří bojují, mnohdy nejen za své dítko. Ocitají se v potupných situacích při shánění prostředků na další rehabilitaci, která jejich dítěti pomáhá, proto samozřejmě udělají i nemožné, aby ji zajistili. Nejprve se spoléhají na pomoc široké rodiny, pak jsou nuceni sbírat plastová víčka, kterých je ale na jednu léčbu zapotřebí celý kamion, nakonec musí obcházet sponzory. A přitom si nezajdou večer jen tak do kina, protože sehnat hlídání pro postižené dítě se specifickým chováním a specifickými potřebami je téměř nemožné. Nemohou si jít odpoledne zacvičit, neodjedou na dovolenou, neodskočí si vpodvečer s přáteli na víno.“
Putovní výstava Držme spolu měla první zastávku loni v listopadu v místě svého vzniku, v Sanatoriích Klimkovice, poté se představila v Ostravském muzeu, v kulturním domě v Hlučíně, na gymnáziu v Odrách, na Krajském úřadu Moravskoslezského kraje a na Vysoké škole podnikání a práva v Ostravě. Její první zastávkou mimo Moravskoslezský kraj bylo letos na jaře Brno. Do Olomouce výstava doputovala z pražské Thomayerovy nemocnice.
„Vím, že existuje mnoho projektů, které si zaslouží naši pozornost a podporu, ale jen některým můžeme pomoci tím, že přesvědčíme i naše politické struktury, že pomoc je potřebná. Jestliže to lze učinit například výstavou, pak jsem rád, že jsem u toho. Slabým, a zvláště dětem, se musí pomáhat,“ uvedl ředitel VMO Břetislav Holásek.
Výstava byla slavnostně zahájena v úterý 6. září v 16 hodin v sále Václava III. Vlastivědného muzea v Olomouci poslancem Parlamentu ČR Jiřím Zemánkem, primátorem statutárního města Olomouce Antonínem Staňkem a Jiřím Siostrzonkem z katedry fotografie Slezské univerzity v Opavě. Přístupná je zdarma, a to v měsíci září denně kromě pondělí od 9 do 18 hodin, o prvním říjnovém víkendu pak od 10 do 17 hodin.