Grónské mýty a pověsti

08. 04. 2015 – 31. 05. 2015

Vlastivědné muzeum v Olomouci


Svět mýtů a pověstí, jež byly od nepaměti nedílnou součástí života Inuitů usazených v drsném arktickém prostoru, ožívá na nezaměnitelných ilustracích Martina Velíška v Mánesově  galerii Vlastivědného muzea v Olomouci.

 

Severští lovci si pověsti a mýty navzájem vyprávěli během dlouhé polární noci, nebo když je na cestě zastihla nepohoda a byli nuceni zůstat delší dobu na jednom místě. Mnohé příběhy vysvětlují, jak vzniklo Slunce, Měsíc a hvězdy, proč je příroda taková, jaká je, a proč různá zvířata vypadají tak, jak vypadají. K bezděčné drsnosti a krutosti některých textů se mnohdy těžko nalézá morální opodstatnění nebo odpovídající trest.

 

„O uchování mytologických příběhů, bajek, pověstí a písní pro moderní dobu se zasloužil zejména dánsko‑grónský polární badatel a spisovatel Knud Rasmussen (1879‒1933), který sesbíral většinu grónských mýtů a pověstí a přeložil je do dánštiny. Tím přispěl k hlubšímu poznání malého, ale hrdého a statečného národa a obohatil svět literatury o podivuhodnou vypravěčskou tradici,“ říká Zdeněk Lyčka, bývalý velvyslanec České republiky v Dánském království a překladatel Rasmussenova díla do češtiny. Z Rasmussenova  rozsáhlého díla vznikl český výbor nazvaný Grónské mýty a pověsti, který přeložili Viola a Zdeněk Lyčkovi. Knihu vydalo nakladatelství Argo v roce 1998 (2. vydání 2007) s osobitými ilustracemi Martina Velíška, z nichž vznikla stejnojmenná výstava.

 

Výstava syrových, drsných a zároveň humorných ilustrací Martina Velíška byla prezentována poprvé v roce 2008 v grónském hlavním městě Nuuku jako součást projektu České dny v Grónsku, poté byla představena v dalších grónských městech, putovala po Dánsku, od podzimu 2013 byla k vidění na mnoha místech Česka a Slovenska, v zimě 2014/2015 zavítala také do Polska,“ přiblížil Lyčka.

 

V pátek 15. května 2015 od 19.30 hodin grónské mýty a pověsti představil olomouckému publiku Zdeněk Lyčka osobně, a to na stejnojmenné „mládeži nepřístupné“ přednášce v rámci Muzejní noci Vlastivědného muzea v Olomouci. Výstavu Grónské mýty a pověsti bylo možné zhlédnout v prostorách muzea až do 31. května 2015.

 

***

 

Martin Velíšek (*1963) je absolventem sklářského ateliéru profesora Libenského na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (1989). Věnuje se ilustrátorské, plakátové, animátorské a volné umělecké tvorbě. Je dvorním výtvarníkem alternativní kapely Už jsme doma. Je členem České filmové a televizní akademie. V roce 2002 získal Českého lva za výtvarnou stránku filmu Fimfárum Jana Wericha a cenu Ministerstva kultury ČR za nejkrásnější knihu roku 1997. Vystavoval mj. v Paříži, Rouenu, Vídni, Hannoveru, Mnichově, Frankfurtu, New Yorku, Seattlu, Kodani, Helsinkách, Stockholmu, Oslu, Nuuku, Segovii, Melbourne, Mostaru, Bratislavě, Gdaňsku, Poznani a Varšavě. Kromě Grónských mýtů a pověstí ilustroval také Babičku Boženy Němcové, Zvířecí farmu George Orwella a mnoho dalších knih. Více na http://www.mzv.cz/copenhagen/cz/novinky/x2013/vystava_ilustraci_k_ceskemu_vydani.html


Grónské mýty a pověsti
Modul: Výstavy