Kam s tím?
08. 08. 2014 – 02. 11. 2014
Vlastivědné muzeum v Olomouci
Kam s tím?
aneb Z historie i současnosti technických a dalších komunálních služeb
Výstava, která je společným projektem Vlastivědného muzea v Olomouci a Technických služeb města Olomouce, a. s., a jež vznikla ve spolupráci se Státním okresním archivem Olomouc a Národním památkovým ústavem, ú. o. p. v Olomouci, představuje veřejnosti hygienické poměry, které panovaly v Olomouci od středověku až do minulosti poměrně nedávné, a seznamuje návštěvníky s dosud značně opomíjenými tématy, jako je zásobování města Olomouce vodou, osvětlení města, úprava městských komunikací či péče o městskou zeleň. V neposlední řadě výstava přibližuje také 55 let působení Technických služeb města Olomouce v hanácké metropoli a připomíná 15. výročí vzniku akciové společnosti TSMO.
Tak jako v ostatních středověkých městech panovaly i v Olomouci velmi neutěšené hygienické podmínky. V úzkých uličkách mezi městskými domy i na jejich dvorcích se hromadily odpadky všeho druhu, na hnojištích za domy stávaly latríny. K vykonávání tělesné potřeby sloužily doma také keramické nočníky, jejichž obsah se mnohdy vyléval z oken přímo na ulici. Běžné také bylo, zjm. u mužů, vykonávání malé tělesné potřeby na veřejných místech, které masivně přetrvalo až do 19. století, jak o tom svědčí plán často znečišťovaných míst v Olomouci z roku 1863.
Důležitou osobou byl městský kat, který měl kromě vykonávání tělesných trestů a popravování zločinců na starosti čištění jímek přetékajících fekáliemi, odklízení mršin a smetí z veřejných prostranství, chytání a utrácení toulavých psů a koček nebo čištění kanalizace, ale dohlížel také nad provozem městského nevěstince. Odpadky se vyvážely za městské hradby nebo se házely do řeky Moravy, a tak není divu, že Olomouc postihlo hned několik morových ran. Podstatné zlepšení hygienických poměrů v Olomouci přinesl až konec 19. a počátek 20. století, kdy byly zbourány městské hradby (1876‒1887), byl vybudován ústřední hřbitov v Olomouci-Neředíně a započala výstavba Zemské nemocnice na Tabulovém vrchu. V nové obytné zástavbě se staly standardem koupelny a splachovací toalety.
„Vlastivědné muzeum v Olomouci během více jak 130 let své existence realizovalo stovky, možná tisíce výstav. Díky podpoře Olomouckého kraje, zřizovatele muzea, se naše výstavní činnost neustále zkvalitňuje, a tak se nám daří prostřednictvím výstavních projektů s mnohdy netradičními náměty oslovovat stále širší spektrum návštěvníků. Žádná z našich výstav se však až dosud netýkala tematiky tak specifické, jako je čistota města. V tom je výstava Kam s tím?, parafrázující název slavného fejetonu Jana Nerudy, naprosto unikátní a věřím, že se setká s velmi příznivým hodnocením veřejnosti,“ uvedl Břetislav Holásek, ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci. „Technické služby města Olomouce, a. s., patří k nejdynamičtěji se rozvíjejícím firmám v regionu, které zároveň podporují kulturu. O tom se naši návštěvníci mohli přesvědčit už před třemi lety, kdy jsme společně uspořádali velmi úspěšnou výstavu Kuky se vrací,“dodal Holásek.
„Jsem velmi rád, že po diskusi, jakým způsobem připomenout veřejnosti 55 let od vzniku olomouckých technických služeb a 15 let působení akciové společnosti TSMO, a. s., jsme se rozhodli právě pro realizaci výstavy ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. Velmi mne potěšil opravdový zájem a snaha všech zainteresovaných přispět svým dílem k prohloubení povědomí veřejnosti o této opomíjené součásti historického vývoje měst,“ řekl k výstavě ředitel olomouckých technických služeb Miroslav Petřík. „Je určitě užitečné připomenout si obrovský civilizační skok, který je spojen se zajišťováním moderních komunálních služeb oproti dobám městského kata… Vždyť dnes jen v Olomouci se téměř tři stovky pracovníků se 150 stroji a vozidly starají o více než 600 běžných kilometrů silnic a chodníků, 13 tisíc kontejnerů a popelnic na směsný odpad a 9 tisíc nádob na odpad vytříděný, o 12 tisíc svítidel nebo 260 hektarů veřejné zeleně,“ doplnil Petřík.
Výstava, k níž vychází reprezentativní publikace s názvem Sloužíme městu, bude slavnostně zahájena ve čtvrtek 7. srpna 2014 v 17 hodin v sále Václava III. VMO a potrvá do neděle 2. listopadu 2014.
Návštěvníci výstavy (ale nejen oni) se mohou zúčastnit soutěže v odhalení skutečných povolání (pracovní pozice) protagonistů plakátu k výstavě Kam s tím? Jejich názvy mohou spolu se svými kontaktními údaji napsat na soutěžní lístky, které jsou k dispozici na recepci VMO, a vyplněné vhodit do nádoby pro tento účel na recepci VMO připravené. Další možností je posílat správné odpovědi, se svými kontaktními údaji, e-mailem, a to na adresu: valenta@vmo.cz . Ze správných odpovědí doručených do 19. září 2014 budou vylosování tři výherci, kteří od společnosti Technické služby města Olomouce, a. s., obdrží hodnotné ceny.
V rámci výročí TSMO byla vyhlášena také výtvarná soutěž pro základní školy na téma Můj domov – čisté a zelené město a Šlapu si, ani nevím jak aneb Na kole po městě a okolí. Výtvarná díla malých malířů budou součástí probíhající výstavy.
V rámci doprovodného programu k výstavě se ve Vlastivědném muzeu v Olomouci koná dne 22. září 2014 koncert Jaroslava Hutky, kde současně proběhne dražba fotografií k výstavě, jejíž výtěžek bude věnován Středisku SOS pro vzájemnou pomoc občanů.
Program akcí k výročí technických služeb uzavře Dětský den, na kterém budou slavnostně vyhlášeni vítězové výtvarné soutěže.
Renáta Fifková, tisková mluvčí VMO
Ceny do soutěže:
1) místo: Dárkový poukaz „Ochutnejte golf“ v Golf aréně Véska.
Obsahuje: 1x ubytování pro 2 osoby v HOTELU GOLF RESORT OLOMOUC**** včetně snídaně, 1x hodinový vstup pro 2 osoby do vířivky v SK Véska (tenisové centrum), 1x green fee pro 2 osoby na veřejné hřiště včetně cvičných ploch, 25 minut lekce s PRO trenérem pro 2 osoby (včetně zapůjčení holí), 8x žeton na cvičné míče (celkem 320 míčů).
V ceně ubytování je dále monitorované parkování, připojení k internetu v celém objektu, denní tisk a další služby 4 hvězdičkového hotelu.
2) místo: Dárkový poukaz „Partnerský relax“ v Balneo centru Flora
Obsahuje: Whirpool (60 min) + masáž zad a šíje (30 min) + láhev sektu
3) místo: Racllete pro 6 osob a souprava na přípravu Creme Brie
4) místo : dárkové balení vín
5) místo: dárkové balení vín