Příběhy házené

18. 09. 2014 – 30. 11. 2014

Vlastivědné muzeum v Olomouci


Příběhy házené / Od terčové k handballu

Ve středu 17. září 2014 v 17 hodin bude ve Vlastivědném muzeu v Olomouci slavnostně zahájena výstava Příběhy házené / Od terčové k handballu, která je společným projektem Českého svazu házené, Olomouckého krajského svazu házené a Vlastivědného muzea v Olomouci realizovaným za výrazné podpory Olomouckého kraje.

„Olomoucký kraj patří v podpoře sportu k těm nejštědřejším. Osobně vnímám sport ve všech jeho podobách jako tu nejlepší prevenci negativních jevů ve společnosti. Vážím si stovek bezejmenných funkcionářů, kteří stojí za nemalými úspěchy olomouckých sportovců v regionu, na celostátní i mezinárodní úrovni. Úspěšná sportovní odvětví a jejich aktéry vnímám také jako reprezentanty kraje, kteří tím, že vynikají mezi ostatními, zviditelňují své město a Olomoucký kraj,“uvedl hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil, který nad výstavou Příběhy házené / Od terčové k handballu převzal záštitu společně s prezidentem Českého svazu házené Alešem Pospíšilem. „Házená z pohledu Olomouckého kraje patří mezi celostátně úspěšné sporty. Vždyť v  letošním roce celou jednu čtvrtinu účastníků Extraligy – nejvyšší soutěže v házené mužů – budou tvořit družstva z Olomouckého kraje: TJ Cement Hranice (úřadující vicemistr ČR), Sokol Přerov HC, TJ Tatran Litovel (od letošního roku nováček Extraligy). Česko-Slovenskou interligu WHIL – nejvyšší soutěž v házené žen – pravidelně hrají dámy z historicky nejúspěšnějšího olomouckého klubu, jímž je DHK Zora Olomouc,“ dodal hejtman.

Příběhy házené / Od terčové k handballu jsou během krátké doby  již třetím výstavním projektem Vlastivědného muzea v Olomouci, který veřejnosti nabízí pohled do historie jednoho z nejpopulárnějších sportovních odvětví. Po Velké fotbalové výstavě (2012) a  výstavě 60 let ženskéhovolejbalu v Olomouci (2013) se ‚své’ výstavy dočkali i příznivci házené, jež má v našem regionu dlouhou a slavnou tradici,“  shrnul ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci Břetislav Holásek.

 „Olomoucká celostátní premiéra putovní výstavy Příběhy házené / Od terčové k handballu  bude na nemalém výstavním prostoru prezentovat úspěchy, kterých v minulosti i současnosti dosáhli házenkáři a házenkářky klubů házené – handballu z olomouckém regionu. Měla by to být i pocta mnoha bezejmenným funkcionářům, bez kterých by házená – handball zůstala jen prázdným slovem,“ objasnil koncepci výstavy její autor Antonín Staněk, viceprezident Českého svazu házené a předseda Komise pro podporu a rozvoj regionů ČSH. Výstava bude mít na každé své zastávce dvě části: celostátní a regionální. „Jejím smyslem má být připomínka velkých osobností házené v daném regionu – ať už házenkářů či házenkářek, trenérů, klubových nebo svazových funkcionářů. Měla by to být i výzva k tomu, aby se v našem svazovém hnutí našli lidé, kteří se pokusí právě v regionech soustředit a zachránit historické stopy úspěšnosti našeho sportu,“ uzavřel Staněk.

K výstavě vydalo Vlastivědné muzeum v Olomouci publikaci s názvem Útržky z historie mezinárodní házené v olomouckém regionu, jejímž autorem je právě Antonín Staněk. Mimo jiné tato útlá knížka přináší také odpověď na otázku, koho představuje soška sportovkyně na olomouckém orloji. Autorovi publikace tuto „záhadu“ pomohl rozluštit kurátor výstavy Příběhy házené / Od terčové k handballu Robert Šrek, historik umění z Vlastivědného muzea v Olomouci. Výstava potrvá do 30. 11. 2014, otevřena je v měsíci září denně mimo pondělí od 9 do 18 hodin, v říjnu a listopadu od středy do neděle v době od 10 do 17 hodin.                                                         Renáta Fifková, tisková mluvčí VMO


Příběhy házené
Modul: Výstavy